Trump Biden'ın o kararından memnun

Eski ABD Başkanı Donald Trump'tan, Biden'ın Afganistan'dan Amerikan askerlerini çekme kararına ilişkin açıklama geldi. Kararın harika ve olumlu olduğunu belirten Trump, askerin daha erken çekilmesi gerektiğini de vurguladı.

Trump Biden'ın o kararından memnun

Eski ABD Başkanı Trump, Joe Biden yönetiminin Amerikan askerlerini Afganistan'dan çekme kararına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Trump açıklamasında atılan adımın çok olumlu olduğunu ifade etti

Trump, açıklamasında, "Afganistan'dan çıkmak harika ve olumlu bir iş. Ben çekilmeyi 1 Mayıs için planlamıştım, bu süreci bu tarihe olabildiğince yakın şekilde gerçekleştirmeliyiz." değerlendirmesini yaptı. Trump, geri çekilme süreci için belirlenen 11 Eylül gününün ise ABD tarihi için makus bir yas günü olduğunu ve o şekilde kalması gerektiğini belirtti.

Eski Başkan Trump, Şubat 2020'de Taliban ile yaptığı anlaşmada belirli koşullar karşılığında ABD askerlerinin Afganistan'dan 1 Mayıs 2021'e kadar çekileceğini taahhüt etmişti.

20 Ocak'ta görevi devralan Başkan Biden, sayıları 2 bin 500 civarında olan askerlerin çekilmesi takviminin 1 Mayıs'ta başlayıp 11 Eylül 2021'e kadar tamamlanacağını açıklamıştı.

ABD Kongresinde Demokratlar genel olarak Biden'ın çekilme planına destek verirken, Cumhuriyetçilerin büyük bölümü "ABD'nin Afganistan'ı boşlukta bıraktığını" ve "orada yeniden terör unsurlarının çoğalacağını" savunuyor.

# donald trump # terör # trump # Afganistan # taliban # Biden # joe biden # karar # 11 Eylül # 1 mayıs # ABD askerleri # ABD Afganistan # ABD Joe Biden # Joe Biden yönetimi # harika # 11 Eylül saldırıları # ABD 11 Eylül # ABD askerleri Afganistan # olumlu # İkiz Kuleler # ABD 11 Eylül saldırıları # Amerikan askerleri Afganistan # Afganistan asker # Amerikan askerlerini Afganistandan çekme kararı # ikiz kuleler saldırı # Afganistan terör # ABD Afganistan terör