ABD'yi bekleyen kaçınılmaz son

ABD her alanda ve konuda kaybediyor. Bu tablo Amerika'nın parçalanma sürecine girebileceğini gösteriyor. Ekonomik dengenin Asya'ya kaydığı süreçte Washington'un içinde bulunduğu kaos tartışılıyor. Ufuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sencer İmer, ABD için 2050'yi işaret etti. İmer, "Amerika Birleşik Devletleri 3'e bölünebilir" dedi.

ABD'yi bekleyen kaçınılmaz son

Doğu Akdeniz'de, Pasifik'te, Orta Doğu'da ve Afganistan'da kaybetti. Yığınağa rağmen Balkanlarda geriliyor, Avrupa ile çelişkileri de derinleşiyor. Sahada yenilen Amerika Birleşik Devletleri kendi içinde de bölünmenin eşiğinde.

Yükselen Asya karşısında tek kutuplu dünya değişiyor. Ekonomide denge Çin'in öncülüğündeki Asya'ya kayıyor. Öyle ki Çin ekonomisi, 2021'in ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18,3 büyüdü. Dolar üzerindeki baskı ise her geçen gün artıyor.

Siyaset Bilimci ve Uluslararası İlişkiler Uzmanı, Ufuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sencer İmer, ABD'nin içindeki kaos sürecini anlattı.

ABD'nin ekonomik gücünü kaybedeceğini söyleyen İmer, sahadaki etkisinin de kalmayacağını vurguladı.

Çarpıcı bir tespitte bulunan Sencer İmer, "ABD üçe bölünebilir" dedi.

# abd # doğu akdeniz # Afganistan # avrupa # Amerika Birleşik Devletleri # orta doğu # Pasifik # Sencer İmer # Ufuk Üniversitesi # ekonomik # kaos # çarpıcı # 2050