Aynes Gıda, TMSF bünyesine geçti

Aynes Gıda, TMSF bünyesine geçti

Türkiye'nin en büyük 500 sanayi kuruluşu listesinde bulunan Aynes Gıda’nın beş gün önce TMSF denetimine geçtiği öğrenildi. Şirketin sahipleri için ise dün akşam tutuklama kararı çıkmıştı.

Süt ve süt ürünleri üretiminde önemli bir konumdu bulunan Aynes Gıda San. Ve Tic. AŞ.’nin yetkilileri hakkında geçtiğimiz 8 Kasım’da gözaltı kararı çıkmıştı.

Yürütülen soruşturma kapsamında şirketin yönetim kurulu başkanı Nevzat Serin ile birlikte bazı yöneticiler bu sabaha karşı tutuklandı.

TMSF, 9 KİŞİ GÖREVLENDİRDİ

Hurriyet.com.tr’de yer alan habere göre; Aynes Gıda’nın yönetimi de TMSF bünyesine geçti. TMSF tarafından görevlendirilen 9 kişilik yönetim kurulu geçtiğimiz Cumartesi sabahı şirket merkezine giderek şirketi devraldı.

KAYYUMLARIN GÖREVİ SONA ERDİ

Adının açıklanmasını istemeyen bir kaynak, şirketi devraldıktan sonra ilk önce bin çalışanın Aralık ayı maaşları ödendi. Aynı kaynak, daha önce iflas erteleme başvurusu nedeni ile kayyumun bulunduğu şirkette, TMSF ile birlikte, kayyumların da görevinin sona erdiğine işaret etti. Aynı kaynak, TMSF’ye devir ile birlikte şirkete karşı haciz riskinin de ortadan kalktığını ifade etti. Aynak kaynak, tedarikçi alacaklarının da ödenmeye başladığını belirtti.

500 BÜYÜK SANAYİ DEVİ LİSTESİNDE

Aynes Gıda, 625 milyon liralık cirosu ile Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu listesinde 164’üncü sırada yer alıyor. Şirket aynı zamanda, okul sütü ihalelerini de bir çok kez üstlenmişti. Aralık 2014'te yapılan ihalede şirket verdiği en düşük teklif ile 42.3 milyon liralık ihaleyi üstlenmişti.

ulusakanal.com.tr

# gazete haberleri # tmsf # aynes gıda