BAE'den ''Türkiye ile ekonomik ilişkiler güçleniyor'' vurgusu

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Ekonomi Bakanı Abdullah bin Tuk el-Mari'den Türkiye ile ilgili açıklama geldi. Mari yaptığı açıklamada iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin güçlendiğinin altını çizerken bu sayede farklı alanlarda yeni ortaklıkların kurulabileceğini ifade etti.

BAE'den ''Türkiye ile ekonomik ilişkiler güçleniyor'' vurgusu

Dubai'de Türkiye-Birleşik Arap Emirlikleri Karma Ekonomik Komisyonu toplantısı düzenlendi.

Toplantının ardından Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Ekonomi Bakanı Abdullah bin Tuk el-Mari ile Türkiye Ticaret Bakanı Mehmet Muş ikili bir görüşme gerçekleştirdiler.

BAE ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin güçlenerek devam ettiğini söyleyen Mari, bunun ticaret ve yatırım başta olmak üzere çeşitli sektörlerdeki farklı alanlarda yeni ortaklıklar oluşturma yönünde büyük fırsatlar sunduğuna dikkati çekti.

Türkiye ile BAE'nin ekonomi, ticaret ve yatırımın hemen hemen tüm alanlarında güçlü ortaklıklarla birbirine bağlı olduğunu aktaran Mari, "Bugün de iki ülke arasında sürdürülebilir ekonomik ortaklıkta yeni bir dönem başlatıyoruz." dedi.

İki ülke arasındaki ticaret hacminin 2020'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına rağmen 2019'a göre yüzde 21 artış gösterdiği, 2021'in ilk yarısında da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 100 arttığı kaydedildi.

İKİ ÜLKE ARASINDAKİ TİCARET HACMİNİ ARTIRMA PLANI

BAE resmi ajansı WAM'ın haberine göre, BAE Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Sani ez-Zuyudi ve Bakan Muş'un katılımıyla gerçekleştirien Türkiye-BAE Karma Ekonomik Komisyonu toplantısında, iki ülke arasında petrol dışındaki ticareti çeşitlendirme ve ticaret hacmini artırmaya yönelik bir çalışma planı üzerinde mutabakat sağlandı.

BAE Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zuyudi, iki ülkenin stratejik konumuna dikkati çekerek, Türk ürünlerinin Orta Doğu, Asya ve Afrika ülkelerine ulaşması açısından BAE'nin köprü görevi görebileceği gibi BAE ürünlerinin de Avrupa ve bazı Asya ülkelerine ulaşması yönünde Türkiye'nin önemli bir pazar olduğuna işaret etti.

Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid Al Nahyan'ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın davetine icabetle yarın Türkiye'ye resmi ziyarette bulunması bekleniyor.

türkiye ekonomi ticaret yatırım Birleşik Arap Emirlikleri mehmet muş BAE ekonomik ilişkiler