Afrin'de toplu mezar: Çıkarılan ceset sayısı 61'e yükseldi

Afrin'de Zeytin Dalı Harekatı öncesinde YPG/PKK'nın katlettiği sivillere ait toplu mezar bulunmuştu. Hatay Valisi Rahmi Doğan, toplu mezardan çıkarılan ceset sayısının 61'e yükseldiğini söyledi. Doğan, ''Bu çalışma neticesinde elde ettiğimiz rakamın akşama doğru artacağını düşünüyoruz. YPG/PKK terör örgütünün işlemiş olduğu bu insanlık suçunu bütün uluslararası örgütlerin, bütün insanlığın görmesini istiyoruz" dedi.

Afrin'de toplu mezar: Çıkarılan ceset sayısı 61'e yükseldi

Afrin'de Zeytin Dalı Harekatı öncesinde YPG/PKK'lı teröristlerin kontrolündeki bölgede toplu mezar bulunmuştu.

Yapılan çalışmalar neticesinde ilk etapta infaz edilen 35 sivilin cansız bedenine ulaşılmıştı.

Hatay ValisiRahmi Doğan, "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" anma programı kapsamında gerçekleştirdiği Antakya Şehitliği ziyaretinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Afrin'de bulunan toplu mezarı hatırlattı.

Bunun bir insanlık suçu olduğunun altını çizen Doğan, şöyle devam etti:

- YPG/PKK terör örgütünün ne tür suçlar işlediği ve neler yaptığı zaman zaman çıkıyor. Dün rakamları açıklamıştık, 35'ti ancak sabah itibarıyla rakam 61'e çıktı ve çalışma da halen devam ediyor.

- Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Afrin Harekatı'ndan birkaç gün önce Afrin'de bulunan sivil halktan rakamını bilmediğimiz sayıda insan YPG/PKK terör örgütü tarafından katledilmiştir. Katledilen bu insanlar Afrin'in hemen kenar mahallesinde kepçelerle, dozerlerle açılan mezarlara gömülmüştür.

- Dün bir ihbar üzerine çalışma yapıldı. Bu çalışma neticesinde elde ettiğimiz rakamın akşama doğru artacağını düşünüyoruz. Yerel savcı, sağlık birimleri, yerel polis orada, çalışmasını devam ettiriyor. YPG/PKK terör örgütünün işlemiş olduğu bu insanlık suçunu bütün uluslararası örgütlerin, bütün insanlığın görmesini istiyoruz.

''BU İNSANLIK SUÇUNUN ULUSLARARASI KURULUŞLAR TARAFINDAN GÖRÜLMESİNİ İSTİYORUM''

Vali Doğan, geçen ay da YPG/PKK'nın Afrin'de bir hastaneyi hedef aldığını ve oradaki 14 sivilin yaşamını yitirdiğini hatırlattı.

Terör örgütünün tacizlerini sivil halk üzerinde sürdürdüğünü vurgulayan Doğan, şunları kaydetti:

- Bombalı araçlarla Tel Rıfat'tan ve Münbiç'ten atmış oldukları füzelerle Afrin'de yaşayan sivil vatandaşlarımız taciz edilmekte. Bugün itibarıyla çalışmalarımıza arkadaşlarımız devam ettiriyor, zaman içerisinde buradaki gelişmeleri kamuoyuyla paylaşmaya devam edeceğiz.

- Ben buradan YPG/PKK terör örgütünü tekrar lanetliyorum, bu insanlık suçunun uluslararası kuruluşlar tarafından görülmesini, yerinde gelip izlenmesini de talep ediyorum.

# zeytin dalı harekatı # pkk # afrin # ceset # YPG # terör # hatay # terör örgütü # toplu mezar # Rahmi Doğan # Hatay Valisi