4 yılda 500 bin siber saldırı önlendi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye'deki siber saldırılarla ilgili açıklama yaptı. Açıklamaya göre 2017 yılından bu yana engellenen siber saldırı sayısı 502 bini aştı. Geliştirilen milli uygulamalarla bu yıl da 60 bin 795 siber saldırı engellendi.

4 yılda 500 bin siber saldırı önlendi

Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de bilgisayarkorsanlarının siber saldırıları veri güvenliğini tehdit ediyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu alınan önlemleri açıkladı.

Karaismailoğlu, alınan önlemler ve geliştirilen yerli ve milli uygulamalarla bu yıl 60 bin 795 siber saldırının engellendiğini belirtti.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bünyesindeki uygulamalarla siber güvenlik önlemleri alınıyor. Türkiye'de 2013 yılından bugüne kadar 1900'ün üzerinde kurumsal Siber Olaylara Müdahale Ekibi'nin (SOME) kuruldu. Bu ekipler Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi ile koordineli çalışıyor. 2017 yılından bu yana engellenen siber saldırı sayısı 502 bin 386'ya ulaştı.

Tamamen kurumsal iç kaynaklarla geliştirilen AVCI, AZAD ve KASIRGA projeleri, ulusal siber güvenliğe önemli katkılar sağladı. Koronavirüs salgını sürecinde bu uygulamalar ve yapay zeka teknolojileri siber saldırganlara karşı kullanıldı. 750 sahte konferans uygulaması ve uzaktan yönetim servislerinde 31 bin 132 zafiyet tespit edildi.

Kovid-19 ile alakalı 2 bin 392 zararlı dropper ve komuta kontrol merkezi engellendi. KASIRGA ile entegre olarak çalışan ATMACA projesi ile toplamda 16 milyon adet IP adresi düzenli olarak kontrol edildi. Yapılan kontrollerle 200'den fazla zaafiyet tespit edildi. Bu riskler proaktif bir şekilde engellendi. Verilerin uzman analistler tarafından daha verimli şekilde yönetilmesi ve risklerin ilgililere daha hızlı ulaştırılması için yerli ve milli KULE yazılımı da geliştirildi.

# avcı # siber saldırı # Atmaca # Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı # kasırga # korsan # Adil Karaismailoğlu # bilgisayar # Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu # AZAD