Türk Metal Sendikası Başkanı Kavlak Ulusal Kanal'a konuştu: Metal İşçileri alanlara iniyor

İşverenin beklentilerin altında verdiği zam teklifinin ardından yüz binlerce metal işçisi 2 Ocak’ta Kocaeli’de büyük bir miting yapacak. Mitingin ayrıntıları Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak Ulusal Kanal canlı yayınında anlattı. Müzakereyi sonuna kadar yürüteceklerini belirten Kavlak, mücadeleye de hazır olduklarını vurguladı. Kavlak, işverene zorlukları birlikte aşma mesajı verdi.

Türk Metal Sendikası Başkanı Kavlak Ulusal Kanal'a konuştu: Metal İşçileri alanlara iniyor

Anlaşma sağlanmadı, metal emekçileri meydanlara inme kararı aldı.

Yaklaşık 130 bin metal işçisinin 2021-2023 yıllarında maaşlarına ve sosyal haklarına yapılacak iyileştirmeler için görüşmeler tıkandı. İşçinin ilk altı ay için yüzde 29,57’lik talebine işveren en son yüzde 17 teklif etti.

Beklentilerin altında kalan teklifin ardından Türk Metal Sendikası miting kararı aldı. Yüz binlerce metal işçisi 2 Ocak’ta Kocaeli’de olacak.

Toplu iş sözleşmesini ve mitingin ayrıntılarını Türk-İş Genel Sekreteri, Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak Ulusal Kanal ekranlarında anlattı.

Ulusal Özel Yayınına katılan Kavlak, sözleşmeyi masa başında bitirmek için fedakarlık yaptıklarını belirtti. Ekonomik krizin faturasının işçilere kesilmemesi gerektiğini vurgulayan Kavlak, işverene zorlukları birlikte aşma mesajı verdi.

Öte yandan miting öncesi Türk Metal Sendikası Ankara Şubesi Sincan’da bir basın açıklaması yaptı.

# üretim # işçi # emek # toplu iş sözleşmesi # emekçi # Türk Metal Sen # işveren # Türk Metal Sendikası # metal işçisi # Pevrul Kavlak # ulusal kaanal