keşif

Tarihin en eski flütleri! İnsanlar Bu 12.000 yıllık flütleri kullanarak yırtıcı kuşlarla konuştu mu?

Tarihin en eski flütleri

Bilim insanları dünyayı kazmaya devam ettikçe ve yeni keşifler yaptıkça, zamanın ne kadar eskiye gidebileceğini bilemiyoruz! M.Ö yaşayan topluluklar tahmin ettiğimizden daha ileri düzeyde miydi? Tarihin en eski flütü, Orta Doğu topraklarında bulundu.

tarih flüt
Volkanlarla kaplı ötegezegen

Volkanlarla kaplı ötegezegen keşfedildi!

Gökbilimciler güneş sistemimizin ötesinde volkanlarla kaplı olabilecek Dünya büyüklüğünde bir ötegezegen keşfettiler. LP 791-18 d olarak adlandırılan gezegen, güneş sistemimizdeki volkanik olarak en aktif cisim olan Jüpiter'in uydusu Io kadar sık volkanik patlamalara maruz kalabilir.

Bilim uzay
Gizemli ötegezegene en yakın bakış

Gizemli ötegezegene en yakın bakışı gerçekleştirdi

Güneş sistemimizin dışındaki uzak bir ötegezegeni gözlemledi ve içindeki hiçbir şeye benzemeyen buharlı bir atmosfere sahip oldukça yansıtıcı bir dünyanın ne olduğunu ortaya çıkardı.

uzay NASA
Ölü taklidi yapan karıncalar

Ölü taklidi yapan karınca kolonisi bulundu

Ölü taklidi yapmak evcil hayvanınıza öğretebileceğiniz eğlenceli bir numara olarak düşünülebilir ancak Avustralya'daki araştırmacılar tüm karınca kolonilerinin yenilmekten kaçınmak için ölü taklidi yapabildiğini keşfetti.

Bilim karınca
Kuşadası'nda sıra dışı keşif: 2 bin 350 yıllık bir...

Kuşadası'nda sıra dışı keşif: 2 bin 350 yıllık bir...

Aydın'ın Kuşadası ilçesinde yürütülen yüzey araştırmalarında 2 bin 350 yıllık üst düzey bir yöneticinin mezarının bulunduğu sanılan tümülüs ortaya çıkartıldı.

Helenistik Batı Anadolu
Muğla'da tarihi keşif: Herakles'e ait olduğu düşünülen kabartma bulundu

Muğla'da tarihi keşif: Herakles'e ait olduğu düşünülen kabartma bulundu

Muğla'nın Milas ilçesindeki antik mermer ocağında sosyal medya videosu çekmek için yüzey araştırması yapan bir gezgin tarafından keşfedilen ve Herakles'e (Herkül) ait olduğu değerlendirilen kabartmayla ilgili inceleme başlatıldı.

muğla ilan
Muğla'da yeni yabani soğan türü keşfedildi

Muğla'da yeni yabani soğan türü keşfedildi

Ege Üniversitesi (EÜ) Botanik Bahçesi ile Herbaryum Uygulama ve Araştırma Merkezi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Yıldırım ve ekibi, Muğla'nın Köyceğiz ilçesinde tespit edilen yeni bir yabani soğan (allium) türünü bilim dünyasına kazandırdı.

türkiye muğla
Rusya'dan Kuzey Kutbu'nda büyük petrol keşfi

Rusya'dan Kuzey Kutbu'nda büyük petrol keşfi

Rusya, Kuzey Kutbu'nda büyük petrol keşfi yaptı. Rus enerji devi Rosneft, Pechora Denizi'nde tahmini 82 milyon ton petrol içeren büyük bir petrol yatağı keşfettiğini duyurdu.

rusya petrol
Isparta'da 17 böcek türü keşfedildİ

Isparta'da 17 böcek türü keşfedildİ

Isparta’da yapılan akademik çalışmalarla 17 böcek türü dünya literatürüne kazandırıldı. Isparta ve Burdur'da akademik çalışmalar yürüten Prof. Dr. Mustafa Avcı 15 yılda 17 böcek türü keşfetti.

türkiye burdur
Fatih Karadeniz'de 3. sondajına başladı

Fatih Karadeniz'de 3. sondajına başladı

Fatih sondaj gemisi, Karadeniz'Deki Sakarya Gaz Sahası'nda 3. sondajına başladı. Müjdeyi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez sosyal medya hesabından duyurdu.

Deniz karadeniz
Yeni kara delik keşfedildi

Yeni kara delik keşfedildi

NASA tarafından 30 milyon ışık yılı uzaklıktaki galakside yeni bir kara delik keşfedildi. Keşfedilen kara deliğin bilinenin aksine üretken olduğu tespit edildi.

NASA uzay
Çin dünyayı değiştirecek keşfe imza attı

Çin dünyayı değiştirecek keşfe imza attı

Çinli bilim insaları, enerji dünyasını kökünden değiştirebilecek bir keşfe imza attı. Çin'deki bir petrol havzasında ham petrolü parçalayabilen bir mikroorganizma keşfedildi. Uzmanlar bu mikroorganizmanın üreteceği metan gazının uzay yakıtı maliyetlerini düşürebileceğini açıkladı.

çin petrol