Meteoroloji iki bölgeyi uyardı! 4 gün sürecek...

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğünce 2 bölgede yaşayan vatandaşlar için uyarı yapıldı. 4 gün sürecek, aman dikkat...

Meteoroloji iki bölgeyi uyardı! 4 gün sürecek...
Meteoroloji iki bölgeyi uyardı! 4 gün sürecek...

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğünce, sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi dolayısıyla Doğu Karadeniz'in iç kesimleriyle Doğu Anadolu'nun doğusunda 3-4 gün için çığ uyarısında bulunuldu. Meteoroloji Genel Müdürlüğü Analiz ve Tahminler Şube Müdürü Şahin Şahbaz, haftalık hava tahminine ilişkin bilgi verdi.

METEOROLOJİ İKİ BÖLGEYİ UYARDI

Meteoroloji iki bölgeyi uyardı! 4 gün sürecek... - Resim : 1

Yurdu etkileyen yağışlı sistemin Türkiye'yi bugün terk edeceğini belirten Şahbaz, "Yarından itibaren yurdun büyük bir kesiminde yağışsız bir hava hakim olacak. Ancak Avrupa üzerinden Akdeniz'e inen, ülkemize yaklaşmakta olan başka bir alçak basınç merkezinin etkisiyle önümüzdeki 2-3 gün boyunca özellikle yurdun batı ve güney kesimlerinde yine yağışlar göreceğiz." diye konuştu.

Şahbaz, perşembe günü Muğla'nın Marmaris ilçesi çevrelerinde, cuma günü ise Antalya'nın doğu ilçelerinde yağışların yerel olarak kuvvetli olmasını beklediklerini söyledi.

Akdeniz Bölgesi'nde ise perşembe ve cuma günlerinin yağışlı geçeceğini aktaran Şahbaz, şöyle devam etti:

"Cumartesi günü bu yağışlı hava, Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu'ya doğru hareket etmeye devam edecek. Pazar gününden itibaren yeni bir yağışlı sistem ülkemize yaklaşacak. Kıyı Ege'den başlayarak yurdumuz yağışlı bir sistemin etkisi altına girecek. 2-3 gün boyunca yurdun neredeyse tamamında yağışlar göreceğiz."

"HAVA SICAKLIKLARI MEVSİM NORMALLERİNİN ÜZERİNDE SEYREDECEK"

Hava sıcaklıklarının bu hafta da mevsim normallerinin üzerinde seyredeceğini vurgulayan Şahbaz, "Sıcaklıklar yüksek olduğu için yağışlar genellikle yağmur şeklinde olacak, ancak önümüzdeki hafta boyunca yüksek kesimlerde yer yer karla karışık yağmur ve kar şeklinde yağışların görüleceğini söyleyebiliriz." ifadelerini kullandı.

Yurdun doğusunda, özellikle yüksek kesimlerde kalın bir kar örtüsü bulunduğuna dikkati çeken Şahbaz, şöyle konuştu:

"Önümüzdeki birkaç günlük süreçte özellikle Doğu Karadeniz'in iç kesimleriyle Doğu Anadolu'nun doğusundaki yüksek kar örtüsünde ısınmaya bağlı olarak yer yer erimeler meydana gelecektir. Bu erimelerden dolayı çığ riskinin arttığını değerlendiriyoruz. Önümüzdeki 3-4 gün, özellikle Doğu Karadeniz'in yüksek kesimleri ve Doğu Anadolu'nun doğusundaki kar kalınlığının yüksek olduğu yerlerde, eğimin yüksek olduğu yamaçlarda maalesef çığ hadiselerini göreceğiz. Vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmalarını tavsiye ediyoruz."

Şahbaz, Meteoroloji Genel Müdürlüğü olarak havayı 7 gün 24 saat takip ettiklerinin altını çizerek, vatandaşların doğru bilgi için "mgm.gov.tr" adresini ve Meteoroloji Genel Müdürlüğünün iOS Android uygulamasını takip etmelerini istedi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

# meteoroloji # doğu anadolu # doğu karadeniz