Fahrettin Koca'dan Antibiyotik Kullanımıyla İlgili Uyarı

Fahrettin Koca, antibiyotik kullanımıyla ilgili uyarıda bulundu. Antibiyotiklerin ateş düşürmek, ağrı dindirmek amacıyla kullanılmalarının yanlış olduğunu belirten Bakan Fahrettin Koca, "Antibiyotiklerin, sadece bakterilere karşı etkili olduğu unutulmamalı." dedi.

Fahrettin Koca'dan Antibiyotik Kullanımıyla İlgili Uyarı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabı üzerinden bir paylaşımda bulundu. "18 Kasım Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü" dolayısıyla paylaşım yapan Bakan Fahrettin Koca, antibiyoik kullanımıyla ilgili uyarılarda bulundu.

Antibiyotiklerin bilinçli kullanılması gerektiğini, bilinçli kullanılmazsa bakterilerin yol açtığı hastalıklara karşı direnç kazanacağına ve tedavi sürecinde etkisiz hale geleceğine dikkati çeken Bakan Koca, şunları kaydetti:

- Bu durumlar arasında ölümcül hastalıklar da vardır. Antibiyotiklerin ateş düşürmek, ağrı dindirmek, virüslere bağlı enfeksiyonları tedavi etmek amacıyla kullanılmaları yanlıştır. Antibiyotiklerin, sadece bakterilere karşı etkili olduğu unutulmamalı. Antibiyotikler, hekim önerisi ve reçete ile alınır. Enfeksiyonu en etkili biçimde tedavi etmek ve direncin ortaya çıkma riskini azaltmak için doğru dozda, doğru şekilde, reçeteye uygun zaman aralıklarıyla kullanılmaları gerekir. Bilinçsiz antibiyotik kullanımının günümüzde dünya genelinde bir halk sağlığı sorununa yol açtığını hatırlatmak isterim.

Kaynak: Anadolu Ajansı

# fahretin koca # antibiyotik