İstanbul'da Yeni Metro Hatları! O İstanbul Metro Hatları Neler?

Metro günlük hayatta pek çok kişinin tercih ettiği bir ulaşım aracı. Ve yeni metro hatlarıyla ulaşım artık sadece birkaç dakikanızı alacak! İstanbul'da Yeni Metro Hatları! O İstanbul Metro Hatları Neler? Detaylar yazımızda!

İstanbul'da Yeni Metro Hatları! O İstanbul Metro Hatları Neler?
İstanbul'da Yeni Metro Hatları!

Ulaşımı hem hızlı hem de konforlu hale getiren metrolar pek çok kişinin ulaşım aracı tercihlerinin başında geliyor. Yeni metro hatlarıyla ulaşım artık sadece birkaç dakikanızı alacak! İstanbul'da Yeni Metro Hatları hangileri! Sizler için yazdık!

Hem Çok Hızlı Hem Konforlu! İstanbul'da Yeni Metro Hatları!

İstanbul'da yeni metro hatları herkesi heyecanlandırıyor. Çünkü günümüzde metro pek çok kişinin tercih ettiği, şehir içi ulaşımı çok kolay hale getiren bir taşıt. İstanbul, Türkiye'nin en kalabalık şehri olma özelliğini taşıdığından bu büyük metropoldeki ulaşım ihtiyaçları da kritik önemli hale gelmekte. İstanbul'da ulaşımın temel taşlarından biri olan metro hatları, şehirdeki trafiği hafifletmek ve hızlı bir şekilde güzergahları kat etmek isteyenler için vazgeçilmez bir seçenek oluşturmakta.

İstanbul da yeni metro hatları neler

İstanbul'daki metro hatları, şehrin farklı bölgelerini birbirine bağlayarak hızlı ve güvenilir bir ulaşım imkanı sunarken aynı zamanda günlük yaşamın yanı sıra turistlerin de İstanbul'u keşfederken tercih ettiği önemli bir taşıma aracı olma özelliğine sahiptir. Şehrin sürekli büyüyen ve gelişen metro ağı, İstanbul'u dünya metropollerinden biri haline getiren unsurlardan biridir. Şu anda İstanbul'da yeni metro hatları denildiğinde bu konuyu iki açıdan ele alabiliriz. İlk olarak yapımı devam edenler ikinci olarak yapılması planlananlar. Yapımı devam eden hatlar arasında; M14 Kadıköy-Tavşantepe-Kaynarca Metro Hattı, M7 Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe Metro Hattı, M9 Ataköy-Olimpiyat Metro Hattı yer almaktadır. Peki hangi hatların yapılması planlanmaktadır?

Yapımı Planlanan Metro Hatları

Bu hatlar şunlardır:

  • M12 Kazlıçeşme-Söğütlüçeşme Metro Hattı: 6,6 kilometre uzunluğunda ve 5 istasyondan oluşan hat, Kazlıçeşme'den başlayıp Söğütlüçeşme'ye kadar ulaşacak ve 2025 yılında hizmete girecek.
  • M13 Başakşehir-Kayaşehir Metro Hattı: 12,8 kilometre uzunluğunda ve 10 istasyondan oluşan hat, Başakşehir'den başlayıp Kayaşehir'e kadar ulaşacak ve 2026 yılında hizmete girecek.
  • M15 Sabiha Gökçen Havalimanı-Tuzla Metro Hattı: 10,4 kilometre uzunluğunda ve 9 istasyondan oluşan hat, Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan başlayıp Tuzla'ya kadar ulaşacak ve 2027 yılında hizmete girecek.
  • M16 Halkalı-Başakşehir Metro Hattı: 13,4 kilometre uzunluğunda ve 10 istasyondan oluşan hat, Halkalı'dan başlayıp Başakşehir'e kadar ulaşacak ve 2028 yılında hizmete girecek.
  • M17 Ümraniye-Göztepe Metro Hattı: 14,5 kilometre uzunluğunda ve 12 istasyondan oluşan hat, Ümraniye'den başlayıp Göztepe'ye kadar ulaşacak ve 2029 yılında hizmete girecek.
# İstanbul'da yeni metro hatları