Yerel seçimler seyahat hareketliliğini artırdı! İşte en çok seyahat yapılan bölgeler

31 Mart'ta gerçekleştirilecek yerel seçimler, Türkiye genelindeki seyahat hareketliliğinin artmasına yol açtı. En yoğun seyahat hareketliliği Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde yaşanıyor.

Yasin Kerim Aşan Yasin Kerim Aşan
Yerel seçimler seyahat hareketliliğini artırdı! İşte en çok seyahat yapılan bölgeler

31 Mart Pazar günü gerçekleştirilecek yerel seçimlere doğru geri sayım sürerken, yerel seçimlerde oy kullanmak için memleketine giden vatandaşlar ülke genelinde seyahat hareketliliğine neden oldu.

Obilet'ten yapılan açıklamada, vatandaşların seyahatlerinin online bilet satışlarında da artışa neden olduğu ifade edildi.

Açıklanan verilere göre, 31 Mart yerel seçimleri nedeniyle en yoğun seyahat hareketliliğinin Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde olduğunu gösteriyor.

Kayıtlı oldukları seçim bölgelerinden uzakta yaşayan vatandaşların, oy kullanmak için döndükleri illere bakıldığında en büyük artış otobüs ve uçakla seyahatlerde, iller bazında ise Siirt, Ağrı, Batman Mardin, Muş, Kars, Giresun, Ordu, Rize ve Tokat illerinde gözlemleniyor.

Online bilet satışlarında geçen yıla göre en çok artış olan ilk 20 ilin yer aldığı bölgelere bakıldığında 8 ilin Doğu Anadolu Bölgesi'nde, 6 ilin Karadeniz Bölgesi'nde, 4 ilin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde ve birer ilin de İç Anadolu ve Akdeniz Bölgeleri'nde olduğu görülüyor.

Yerel seçimlerde oy kullanacak vatandaşlar uçak biletlerini seçimden yaklaşık 2 hafta önce satın alırken, otobüs biletlerini ise çoğunlukla seçim haftasında satın alıyor. En çok bilet alınan tarih 29 Mart oldu.

Kaynak: Anadolu Ajansı

yerel seçimler 31 mart seçimleri Otobüs uçak