TÜRK-İŞ'ten Asgari Ücret Pazarlığıyla İlgili Açıklama! Bu Yıl Bir İlk Gerçekleşecek

TÜRK-İŞ Genel Başkan Ergün Atalay, aralık ayında başlayacak yeni asgari ücret pazarlıklarıyla ilgili önemli bir açıklama yaptı. Ergün Atalay, asgari ücret görüşmelerinde bu yıl ilk kez TÜRK-İŞ heyetinde 4 işçiye yer vereceklerini duyurdu.

TÜRK-İŞ'ten Asgari Ücret Pazarlığıyla İlgili Açıklama! Bu Yıl Bir İlk Gerçekleşecek

2024'te geçerli olacak yeni asgari ücret için geri sayım sürüyor. Tüm Türkiye'nin gözünü çevireceği asgari ücret pazarlıkları aralık ayında başlayacak. Yeni yılda geçerli olacak asgari ücreti belirlemek için yapılacak kapsamlı görüşmeler öncesinde TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay'dan önemli bir açıklama geldi.

2024'te geçerli olacak asgari ücret görüşmelerinin aralık ayında başlayacağını belirten Ergün Atalay, asgari ücreti, işçi, işveren ve hükümetten 5'er olmak üzere 15 kişilik Asgari Ücret Tespit Komisyonunun belirlediğini anımsattı.

TÜRK-İŞ Heyetinde 4 İşçi Yer Alacak!

Komisyonda 5 kişilik TÜRK-İŞ heyetinde bu yıl farklı mesleklerden asgari ücretli 4 işçinin yer alacağını belirten Ergün Atalay şunları söyledi:

- Komisyonda 5 kişilik TÜRK-İŞ heyetinde bu yıl farklı mesleklerden asgari ücretli 4 işçi yer alacak. TÜRK-İŞ yönetiminden bir sendikacı ile sendikalı olmayan garson, akaryakıt pompacısı, berber ve kasap gibi farklı mesleklerden 4 işçi kardeşimiz görüşmelerde milyonlarca asgari ücretliyi temsil edecek. Önceki yıllarda 1 işçi komisyonda yer alıyordu, bu yıl ilk kez 4 işçi pazarlık masasında olacak.

2024 asgari ücret ne kadar olacak

Asgari Ücret Nasıl Belirleniyor?

Her yıl değişen asgari ücretin, nasıl belirlendiği vatandaşlar tarafından en çok merak edilen konuların başında yer alıyor.

Asgari ücreti, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten beşer temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Komisyon, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından toplantıya çağrılıyor ve yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında teamül üzerine aralık ayında dört kez toplanıyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

2024 Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

Asgari ücret, bir işçi için aylık brüt 13 bin 414 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 11 bin 402 lira 32 kuruş olarak uygulanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 15 bin 762 lira 4 kuruş. Bunun 13 bin 414 lira 50 kuruşu brüt asgari ücret, 2 bin 79 lira 25 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 268 lira 29 kuruşunu işveren işsizlik sigorta primi oluşturuyor.

Yeni yılda geçerli olacak asgari ücretin ne kadar olacağı yapılacak toplantıların ardından netlik kazanacak.

Kaynak: Anadolu Ajansı

# Asgari ücret # ergün atalay # 2024 asgari ücret # maaş