Asgari Ücrette Zam Pazarlığı Başlıyor! İşte Son Gelişmeler

Milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren asgari ücrette yeni miktarı belirlemek için zam pazarlığı yeni haftada başlıyor. Asgari ücreti belirleyecek olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında ilk toplantısını 11 Aralık Pazartesi günü gerçekleştirecek.

Asgari Ücrette Zam Pazarlığı Başlıyor! İşte Son Gelişmeler

2024'te geçerli olacak yeni asgari ücret ile ilgili milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren süreç resmen başlıyor. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan ve yeni asgari ücret miktarını belirleyecek olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ilk toplantısını 11 Aralık Pazartesi (yarın) gerçekleştirecek.

İşveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), işçi tarafını ise en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için TÜRK-İŞ temsil edecek. İşveren heyetinin başkanlığını TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, işçi heyetinin başkanlığını ise TÜRK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Ağar yapacak. Toplantı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğinde yapılacak.

İşçi ve İşveren Tarafları Vergi İndiriminde Mutabık!

İşçi tarafını temsil eden 5 kişilik TÜRK-İŞ heyetinde ilk kez 4 işçi birden yer alacak. Kasiyer, sağlık çalışanı, enerji işçisi ve karayollarında çalışan bir taşeron işçi, bu yıl yeni asgari ücretin belirlenmesi sürecinde rol alacak. TÜRK-İŞ, "İnsan onuruna yakışır" düzeyde bir asgari ücret talep ediyor.

TİSK ise asgari ücretin dengeli, istihdamı ve rekabet gücünü koruyucu bir seviyede olması gerektiği görüşünde. TİSK'in asgari ücret işveren desteğinin artırılarak devam ettirilmesi konusundaki ısrarı da sürüyor.

İşçi ve işveren tarafı asgari ücretteki görüş farklılığına rağmen vergi indirimi konusunda mutabık. Her iki taraf, ücretler üzerindeki vergilerin kademeli olarak azaltılmasında hemfikir.

Asgari Ücret Nasıl Belirleniyor? Süreç Nasıl İlerliyor?

Asgari ücreti, işçi, işveren ve hükümetten beşer temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında bir araya gelen komisyon, toplantıları aralık ayında belirlenen tarihlerde gerçekleştiriyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

Asgari Ücret Ne Kadar?

Asgari ücret, bir işçi için aylık brüt 13 bin 414 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 11 bin 402 lira 32 kuruş olarak uygulanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 15 bin 762 lira 4 kuruş. Bunun 13 bin 414 lira 50 kuruşu brüt asgari ücret, 2 bin 79 lira 25 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 268 lira 29 kuruşunu işveren işsizlik sigorta primi oluşturuyor.

Bu yılının ocak-haziran döneminde net 8 bin 506 lira olarak uygulanan asgari ücret, 1 Temmuz'dan itibarıyla net 11 bin 402 liraya yükseltilmişti.

Kaynak: Anadolu Ajansı

# Asgari ücret # 2024 asgari ücret # asgari ücret tespit komisyonu