2015'te elektirk ve doğalgaza zam olacak mı?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, elektrik ve doğalgaz fiyatlarının yeni yılda değişmeyeceğini belirterek,"Elektrik ve doğalgazda yeni yılda herhangi bir düzenleme düşünmüyoruz. 1 Ocak'tan itibaren aralık ayındaki fiyatlardan kullanıma devam edilecek.

2015'te elektirk ve doğalgaza zam olacak mı?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, elektrik ve doğalgaz fiyatlarının yeni yılda değişmeyeceğini belirterek,"Elektrik ve doğalgazda yeni yılda herhangi bir düzenleme düşünmüyoruz. 1 Ocak'tan itibaren aralık ayındaki fiyatlardan kullanıma devam edilecek.

Kayıp kaçak bedelleriyle ilgili düzenleme kanuni düzenlemelerimiz hem yargıyı rahatlatmak, hem de daha stabil yapı için faydalı olacaktır. Bununla alakalı düzenlemeyi ocak ayında yapmamız lazım” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, 2014 yılı faaliyetlerini anlatmak üzere kahvaltılı basın toplantısı düzenledi.

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Bakan Yıldız, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu arasında bir ayrılık noktası olduğu gündeme getirilme çabaları var, bunu nasıl değerlendiriyorsunuz? sorusuna, ”Muhalefetin buradan bir fırsat bulmasını doğru bulmam. Sayın Cumhurbaşkanımızı içlerine sindirsinler. Hepsi için söyleyemem ama sindiremeyenler var. Bu ülkenin Cumhurbaşkanı halkımızın oyu ile vatandaşın oyu ile seçilmiş bir cumhurbaşkanıdır. Herkes aynı mesafede sevmeyebilir ama bu onun Cumhurbaşkanı olmasına engel değildir. O yüzden ben burada bakanlar kuruluna başkanlık yapacak olması bir konu başlığıdır. Ama bundan daha önemli olanı da birçok konu başlığı ile beraber bir ayrılık oluşturmaya fırsat oluşturur mu, oluşturmaz mı? merak edilen bu olduğunu söyleyebilirim. Böyle bir fırsat beklemesinler” cevabını verdi.

Maden faciaları sonrası bir takım önlemler ve düzenlemeler yapılıyor mu? sorununa Yıldız, “Bakanlar kurulunun ardından Madencilik düzenlemesini meclise gönderdik. 'Madencilik yasası ile ilgili konuları Bakanlar Kurulu'na arz ettik bu da TBMM'ye sevk edilmiştir. Burada yeni bir hak iddiası söz konusu değildir. İşverenlerimize 3 liralık hakkı varsa bunu 4 liraya çıkarmak doğru değildir. Maliyette ne kadar artış olmuşsa ancak o kadar artacağını belirtmek isterim' dedi.

Soma'daki maden kazasının ardından işten çıkartılan işçilerin son durumuna ve istihdam durumlarının sorulması üzerine ise Yıldız, “Orada işten çıkartılan işçilerimizin bir kısmı Soma’da bulunmadıklarını bize belirtiler. Memleketleri olan Bartın, Zonguldak ve farklı illere geçtiklerini söylediler. Bir kısmı orada çalışamayacaklarını belirttiler. Bir kısmı da yeni açılan maden ocaklarında daha güvenilir ocaklarda çalışacaklarını belirttiler. Onlar o şekilde istihdam edilecekler. Yeni vardiya sistemlerine geçilecek olması da o arkadaşlarımıza ihtiyaç olacağını göstermektedir” dedi.

Enez maden ocağında kömür rezervleri olmasına rağmen artık orada üretim yapılamayacağının altını çizen Yıldız, “'Biz Enez ocağında artık kömür faaliyetlerinin yapılmasını artık doğru bulmuyoruz. O ocağın eski haline dönmesi daha fazla çaba gerektirecek. Orada üretim yapılmasını doğru bulmuyoruz. Hem işçi kardeşlerimiz açısından hem kömür üretimi açısından” ifadelerini kullandı.

Yıldız, elektrik ve doğalgaz fiyatlarının yeni yılda değişmeyeceğini, Aralık ayında uygulanan fiyatların geçerli olacağını kaydetti. Bakan Yıldız, elektrikte kayıp-kaçak bedelleriyle ilgili de Ocak'ta düzenleme yapılacağını belirterek, "Elektrik ve doğalgazda yeni yılda herhangi bir düzenleme düşünmüyoruz. 1 Ocak'tan itibaren aralık ayındaki fiyatlardan kullanıma devam edilecek. Kayıp kaçak bedelleriyle ilgili düzenleme Kanuni düzenlemelerimiz hem yargıyı rahatlatmak, hem de daha stabil yapı için faydalı olacaktır. Bununla alakalı düzenlemeyi ocak ayında yapmamız lazım" ifadelerini kullandı.

Bakan Yıldız 6 bin zeytin ağacının kesilmesinden sonra Danıştay’ın acele kamulaştırma kararını iptal ettiği Yırca köyüne yapılması planlanan termik santrale ilişkin, “Ne zeytinliklerden ne de termik santralden vazgeçeriz. Oradaki kömür ocaklarındaki yerli kömürler AK partililerin falan değil. 77 milyonun oradan elde edeceğimiz kazanımların hepsi Türkiye’de dağıtılacak alanlardır. Orada 153 milyon ton kömür var. Bunun piyasa değeri 7,5 milyar dolar. 1,6 milyar dolarlık orada yatırım yapılacak, kamu burada herhangi bir finansman kullanmayacak ve bunun için en az 2 bin kişinin istihdam edildiği bir nokta olacak. Santralden yılda 150 milyon TL civarında biz oradan gelir elde edeceğiz. Her yıl istediğiniz takdirde 9 milyon adet zeytin ağacı alabilirsiniz bu parayla” şeklinde konuştu.

2015 yılı için özelleştirilecek santrallere karar verdiklerini açıklayan Bakan Yıldız, 2 sene içinde tüm doğalgaz santrallerini özelleştireceklerini belirtti. Özelleştirme kapsamına alınmayacak barajları da açıklayan Yıldız, Keban, Atatürk ve Karakaya gibi barajların da özelleştirilmeyeceğini söyledi.

İHA

# zam # doğalgaza zam geldi mi # yüzde kaç zam geldi