100 dernek PKK'ya karşı birleşti: Yeter Artık - Hin Bes - Edi Bese

Bingöl'de yaklaşık 100 dernek bir araya gelerek, PKK'ya karşı olduklarını açıkladı. Açıklamada Türkçe, Kürtçe ve Zazaca olarak "Yeter Artık" mesajı verildi.

100 dernek PKK'ya karşı birleşti: Yeter Artık - Hin Bes - Edi Bese

Saray Park'ta bir araya gelen Bingöl Sivil İnisiyatifi Platformu üyeleri, "Yeter Artık-Hin Bes-Edi Bese" sloganıyla basın açıklaması yaparak, bazı ilçelerde hendek kazan, cami ve okul yakan terör örgütü mensuplarının eylemlerine son vermesini istedi.

Platform sözcüsü ve Anadolu Köy Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyon Başkanı Ziya Sözen, son zamanlarda Diyarbakır Sur başta olmak üzere bazı ilçelerde vatandaşlara her türlü işkenceyi zulmü reva gören ve evlerine kadar girerek mahremini çiğneyen terör örgütü mensuplarına "Yeter Artık-Hin Bes-Edi Bese" sloganını haykırmak için toplandıklarını söyledi.

Cami, okul ve ambulans yakanlara, sağlık çalışanlarına saldıranlara, esnafa zorla kepenk kapattıranlara ve her türlü terörist saldırılara karşı olduklarını vurgulayan Sözen, şöyle konuştu:

"Çanakkale'de Türk, Kürt ve Zaza'nın beraber kurduğu güzel vatanımızın 'özerklik ve öz yönetim' adı altında bölmeye parçalamaya, bizi birbirimizden ayırmaya çalışanlara karşı Türkçe, Zazaca ve Kürtçe 'yeter artık' diyoruz. Sözde Kürt halkını temsil ettiğini söyleyen fakat özgür iradesini PKK'nin eline kaptıran ve yaptıklarıyla en büyük zararı bölge halkına verenlere 'dur' demek için sesimizi yükseltiyoruz."

"Bu nasıl Kürt ve Zaza halkını savunmak" diyen Sözen, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Öldürülen, evi, arabası, dükkanı, okulu, camisi, hastanesi ve ambulansı yakılan Kürt. Sizin yaptığınız terör yüzünden evlerini terk eden, iş yerlerini kapatmak zorunda kalan Kürt. İş yerini tarayarak öldürdüğünüz Kürt ve Zaza çocuklarıdır. Tek suçu kurban eti dağıtmak olan Zaza kökenli Yasin Börü'yü kalleşçe katleden sizsiniz. Bize hayatı yaşatmaz hale getiren, her türlü işkenceyi reva gören sizler nasıl oluyor da biz Zazaları ve Kürtleri temsil ediyorsunuz." (AA)

# bingöl # 100 dernek # pkkya karşı birleşti