Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan yeni varyant hakkında açıklama geldi: Eris Türkiye'de görülmedi!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Avrupa'yı alarma geçiren koronavirüsün yeni varyantı Eris'in Türkiye’de görülmediğini belirtti. Bakan Koca “Kapandığımız dönemlere geri dönmemiz söz konusu değil” dedi. Açıklamalara dair ayrıntılar haberimizde...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan yeni varyant hakkında açıklama geldi: Eris Türkiye'de görülmedi!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Avrupa'da korona virüs vakalarının artış gösterdiğini, Türkiye'nin pandemi dönemine dönmeyeceğini söyledi.

TÜRKİYE'DE BU VE BENZERİ BİR VARYANT GÖRÜLMEDİ!

'Şehir Buluşmaları' programları çerçevesinde Kırşehir'e gelen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, valiliği ziyaret etti. Ardından açıklamalarda bulunan Bakan Koca, "Korona virüs Avrupa'da artış gösteriyor. Bizde vaka görüldü mü? Bir önceki pandemi dönemine göre görülmedi. Özellikle son günlerde yurt dışında görüldüğüne dair çok yoğun bilgiler var. Türkiye'mizde bu ve benzeri bir varyant görülmedi. Bu görülen varyantlar sakın ha bizi endişelendirmesin bizim kapandığımız dönemlere geçme gibi bir durum söz konusu değil" dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan yeni varyant hakkında açıklama geldi: Eris Türkiye'de görülmedi! - Resim : 1

BAKAN KOCA KIZAMIK VAKALARINA DAİR AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Bakan Koca, kızamık vakalarının artış göstermesine ilişkin yaptığı değerlendirmede de, "Kızamıkla ilgili yine dünyanın birçok ülkesinde özellikle göçlerin etkisinde etkisiyle son dönemde kızamık vakalarının arttığını biliyoruz. Kızamığın etkili olduğunu bilmekteyiz.

Kızamıktan korunmanın en etkili yolu bildiğimiz gibi aşı. Bununla ilgili herhangi bir tereddüdümüz yoktur. Aşıyla ilgili de Bilim Kurulumuzun güncellediği şekliyle bütün vatandaşlarımızın ve evlatlarımızın dokuzuncu ayda ve dördüncü yaşında olmak üzere aşılarını özellikle ihmal etmemeleri son derece önemli. Çünkü ciddi anlamda koruduğunu biliyoruz. Bizde kızamık vakaları özellikle iki üç ay öncesine göre giderek azaldı. Daha bir kontrol altında ve ağırlıklı görülen ilimiz ise yüzde 80'e yakın İstanbul. Sonra ikinci ilimiz Ankara. Şu anda Gaziantep dördüncü sırada Kocaeli ve Diyarbakır şeklinde" diye konuştu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan yeni varyant hakkında açıklama geldi: Eris Türkiye'de görülmedi! - Resim : 2

SAĞLIKTA ŞİDDET OLAYLARINA DEĞİNEN BAKAN KOCA

'' İÇİŞLERİ BAKANLIĞIMIZLA BİRLİKTE ÇALIŞIYORUZ''

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan yeni varyant hakkında açıklama geldi: Eris Türkiye'de görülmedi! - Resim : 3

Sağlıkta yaşanan şiddet olaylarının önüne geçmek için komplike çalışmalar yapıldığını anlatan Koca, "Sağlıkta şiddetle ilgili bir şiddet eylem planımızdan bahsetmiştim. Daha önce şiddet eylem planımızın esaslarından bir tanesi özellikle güvenlik tedbirleri anlamında hastanelerimizde sağlık kuruluşlarımızda İçişleri Bakanlığımızla birlikte çalışıyoruz. Hem emniyet mensuplarının hem güvenlik elemanı sayılarının artışını planlıyoruz.

Bununla birlikte bir beyaz kodumuz var biliyorsunuz. Beyaz kodla birlikte hukuki bir süreç başlıyor. Dolayısıyla eylem potansiyeli olma durumunda öncü bir uyarı sistemiyle daha güvenlikli sağlık hizmetini verebilme imkanı. İkincisi özellikle sağlık çalışanlarımızın ve hekimlerimizin her geçen gün yüklerinin arttığını biliyoruz. Dolayısıyla çalışma ortamını da bu anlamda daha düzenleyen hasta yükünü azaltan yaklaşımlar içinde olmamız gerekiyor" ifadelerini kullandı.


Bakan Koca, valilik ziyaretinin ardından AK Parti Kırşehir İl Başkanlığı'nı ziyaret ederek, İl Başkanı Seher Ünsal'dan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

# koronavirüs # virüs # fahrettin koca # Sağlık Bakanı Fahrettin Koca # açıklama