2 bin 500 kişilik köyün tamamı oy kullanmama kararı aldı!

31 Mart Yerel Seçimlerine sayılı günler kaldı. Kayseri'de 2 bin 500 kişilik nüfusu olan bir köy hizmet gelmediği için oy kullanmama kararı aldı. İşte detaylar...

2 bin 500 nüfuslu Kayseri'nin Sarımsaklı köyünün sakinleri oy kullanmayacaklarını ilan ettiler. Yıllardır hizmet almadıklarını iddia eden Mahalle sakinleri yaptıkları eylemde sandığa gitmeyeceklerini duyurdular.

Mahallede hizmet olmadığı için nüfusun devamlı azaldığını söyleyen mahalleliler içme suyundan dahi koku geldiğini iddia ettiler.

Mahalle sakinlerinden  Can Öcal, "Sarımsaklı Mahallemiz aslında gelişmiş bir mahalle. Yerleşim olarak çok dağınık bir mahalle ama yaklaşık 400-500 hanenin üzerinde hanesi var. Ancak yaşayan sayısı gittikçe düşüyor. Mahallemiz gittikçe sıfırın altına iniyor. Bunun sebebi de insanların imarı yok, doğalgazı yok. İçme suyu doğru düzgün yok. Bundan dolayı burada yaşamak istemediklerinden şehre göç ediyorlar. Biz diyoruz ki bizim topraklarımızda herkes yaşasın. Herkes kendini burada idame ettirsin. Bunun için belediyeler her zaman söz veriyor ama 2018 yılından beri mahallemize hiçbir şey yapılmadı. Köylümüz içme suyunu dahi içemiyor. Yani köylünün şu anda toplanmış olduğu gibi oturacak bir yerimiz dahi yok. Böyle olduğu için de köylülerimiz diyor ki ‘Biz oy kullanmayacağız. Hizmet istiyoruz. Hizmet olmadıktan sonra biz neden oy kullanalım.’ Bunu her zaman dile getiriyorlar. Bizim talebimiz bu köyden göç olmaması. Herkesin tekrardan köyümüze gelip yerleşmesi" diyerek açıklama yaptı.

Mahalle sakinlerinden Perihan Taştan ise, "Bize sadece yazları gelip, dondurma ve döner yedirip gidiyorlar. Biz bunları istemiyoruz. Biz suyumuzu güzelce içmek istiyoruz, doğalgaz istiyoruz. Eksiklerimizin tamamlanmasını istiyoruz. Küçük köylerin doğalgazı var ama bize hiçbir şey yok. Böyle hiçbir şey yoksa oy da yok. Oy kullanmayı düşünmüyorum. Bir şeyler yapılırsa neden kullanmayayım” diye konuştu.

Tüketiciler Birliği Başkanı Mahmut Şahin de, nerede bir hak mücadelesi varsa orada olduklarını söyleyerek, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Sarımsaklı’da da bir hak mücadelesi olduğunu duyduk. Bu istekler doğal istekler ki vatandaşların bunu istemeden belediyenin yapması gerekiyor. Niye isteyeceğim ki ben. Belediye olarak sen bilmiyor musun? Burada imar yok. Burada dibinden geçen bir doğalgaz var ama burada doğalgaz yok. Yani saçma sapan bir durum. Şurada Kayseri’nin hemen dibindeki üstelik mesire alanı olması gerekirken elden çıkan bir yer haline getirilen Sarımsaklı’da ‘insanların sokağa dökülüp, hizmet yoksa, oyda yok’ demesi Türkiye adına utanç verici bir şey.”

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

# 31 mart seçimleri # oy verme işlemi