6'lı masa dağılıyor mu?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Fatih Altaylı'nın sunduğu Teke Tek programında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. 2023 seçimlerine sayılı bir zaman 6'lı masada adaylık krizi devam ederken Akşener, "6'lı masanın adayı Kemal Kılıçdaroğlu değil. İsimler elbette tartışılabilir." dedi.

6'lı masa dağılıyor mu?

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Fatih Altaylı'nın sunduğu Teke Tek programında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. 2023 seçimlerine sayılı bir zaman 6'lı masada adaylık krizi devam ederken Akşener, "6'lı masanın adayı Kemal Kılıçdaroğlu değil. İsimler elbette tartışılabilir." dedi. 

Cumhur İttifakı, adaylarının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu deklare ederken, 6'lı masa ve muhalefet partilerinde ise aday belirleme kararsızlığı devam ediyor. Tüm bunların üzerine Akşener'in konuşmaları, adaylık konusunda anlaşamayan 6'lı masanın, dağılıp dağılmayacağı sorusunu akıllara tekrar getirdi. Akşener'in katıldığı programda öne çıkan konuşmaları şöyle:

- 6'lı masanın adayı Kemal Kılıçdaroğlu değil. İsimler elbette tartışılabilir.
- İster Mansur Bey, ister Ekrem Bey aday gösterilecekse biz varız, itirazımız yok' dedim. Aday olurlar, olmazlar, aslolan kazanmaktır. Çok endişem var.
- Bizim CHP'ye borcumuz yok. Biz bir borç varsa da onu 31 Mart'ta ödedik. Hatta alacaklı duruma geçtik.
- Millet İttifakı'nın yani 2018’deki Millet İttifakı'nın oluşmasının şartları başka. Bugün 6’lı masanın şartlarının oluşması başka. Bu masanın oluşmasındaki teklif sahibi Sayın Kılıçdaroğlu. Dolayısıyla 6 kişilik masayı toplayan o. Ve deklarasyonu da şu, hem gerekçesi hem söylemi şu: Yani hiçbirimizin ağzından diğer beş kişinin ağzından böyle bir cümle çıkmadı. O dedi ki bu 6’lı masa cumhurbaşkanı adayını tespit edecek. Yani bu masaya bu görevi verip kendini de bağlayan Sayın Kılıçdaroğlu. Şimdi bunu bir kenara koyduk. Dolayısıyla o masanın bir noter olma görevi yok. Yani CHP'nin onaylayacağız diye yani tekrar söylüyorum. Bir noter olma pozisyonumuz yok. O zaman yani notersek o masanın manası kalmaz. Sayın Kılıçdaroğlu'nun bir cumhurbaşkanı adayı tarifi vardı. Ben ona hep katıldığımı ifade ettim. Bu 2 yıldır da benim söylediğim bir şey daha var. Kazanacak bir aday. Dolayısıyla biz hem kazanacak bir aday hem aklı başında, devlet deneyimi olan bugünkü tuhaflıklara müsaade etmeyecek… Bu partili cumhurbaşkanlığı, yani cumhurbaşkanlığı sistemi falan değil. Partili cumhurbaşkanlığı sistemi. Yani 1946’daki durum. 1946’daki Türkiye'yi yaşıyoruz biz şu anda. Nasıl Demokrat Parti 47’de bir Hürriyet Misakı yayınladıysa bugün bu 6’lı masa o Hürriyet Misakının bir parçası, bir görüntüsü. Şimdi böyle olunca orada bir dayatma söz konusu olamaz. Orada bir ortak akıl ortaya çıkacaktır. Bu çerçeve içerisinde de bir aday elbette ortaya konulacak.
# chp # türkiye # erdoğan # İyi Parti # kemal kılıçdaroğlu # millet ittifakı # meral akşener # Bir # 2023 seçimi # 6'lı masa