Azerbaycan Ermenistan'ın ihlallerine karşılık verdi

Ermenistan üçlü mutabakatı ihlal etti. Bir askerin şehit olduğu saldırıya karşılık veren Azerbaycan Ordusu Karabağ bölgesinde Ermeni güçlerini Bayraktar TB-2 SİHA'lar ile vurdu.

Karabağ'da, Rus unsurların geçici olarak konuşlandığı bölgelerde bulunan yasa dışı Ermeni güçler, Laçın ilindeki Azerbaycan mevzilerini yoğun ateş altına aldı, Azerbaycan ordusundan bir asker şehit oldu.

Ermenistan’ın mutabakat ihlallerinin ardından Azerbaycan da Karabağ'daki yasa dışı Ermeni güçlerine karşı operasyon düzenledi. Karabağ bölgesinde Ermeni güçlerini Bayraktar TB-2 SİHA'lar ile vurdu.

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada Ermeni güçlerin, Kelbecer ve Laçın illerini kapsayan sıradağlarda bulunan Kırkkız yüksekliğini ele geçirmeye ve orada yeni mevziler kurmaya çalıştığı kaydedildi.

Bu durum üzerine Azerbaycan ordusunun "Kısas" ismi verilen operasyon düzenlediği, Küçük Kafkas sıradağlarının Karabağ silsilesinde yerleşen Sarıbaba ve diğer bir dizi hakim tepelerin kontrol altına alındığı bildirildi.

Yasa dışı Ermeni silahlı unsurlara ait birkaç mevzinin imha edildiği operasyon kapsamında 8 askerin öldürüldüğü 15 askerin yaralı olduğu belirtildi.

Açıklamada geçici olarak Rus unsurların kontrolünde bulunan bölgelerden Ermenistan askerlerinin çıkarılması ve Ermeni silahlı güçlerin silahsızlandırılması gerektiği ifade edildi.

Ayrıca Azerbaycan topraklarında bundan sonra da her türlü terör eylemi ve kışkırtmanın kararlılıkla önleneceği, karşı tedbirlerin daha da yıkıcı olacağı vurgulandı.

Azerbaycan Karabağ operasyon terör yaralı bayraktar savunma Ermenistan kelbecer azerbaycan ordusu