Muharrem Ayı

Aşurenin faydaları nelerdir? Adeta vitamin, mineral ve bitkisel protein deposu!

Aşurenin faydaları nelerdir?

Muharrem ayının geleneği olan aşurenin sağlığa faydalarını beslenme uzmanları değerlendirdi. İçeriğindeki baklagiller, tam tahıllar, sert kabuklu yemişler ve meyveler sayesinde birçok kronik hastalığa karşı koruma sağladığı, bağışıklık sistemini güçlendirdiği, "kalp dostu" olduğu belirtiliyor.

aşure
2024'te Aşure günü hangi tarihte? Muharrem Ayı ne zamana denk geliyor?

2024'te Aşure günü hangi tarihte? Muharrem Ayı ne zamana denk geliyor?

2024 Muharrem ayının yaklaşmasıyla birlikte, Aşure Günü'nün ne zaman kutlanacağı İslam dünyasında merak edilmeye başlandı. 2024 hicri yılbaşı takviminin yayımlanmasıyla Muharrem ayının tarihi de netleşti. Peki, 2024 yılında Aşure Günü hangi tarihe denk geliyor? Muharrem ayı ne zaman başlıyor?

aşure
Muharrem ayının sırrı neydi? Muharrem ayında noldu?

Muharrem ayının sırrı neydi?

Muharrem ayında gerçekleşen olaylar nedir diye merak ettiğimizde, aslında derinlere inmemiz gerekir. Çünkü İslam dini çok zengindir. İslam dinini ve Muharrem ayını, anlayabileceğimiz kadar anlayabilmek için tarih ve bilim ile iç içe olmamız gerekir. Muharrem ayını sizin için araştırdık.

tarih islam dünyası
Muharrem ayının ilk orucu açıldı! Oruç açma etkinliğinde vatandaşlar bir araya geldi

Muharrem ayının ilk orucu açıldı!

Muharrem ayının ilk orucu açıldı. Horasan Erenleri Dernekleri Federasyonu'nun düzenlediği oruç açma etkinliğine çok sayıda vatandaş katıldı. Etkinlikte, birlik ve beraberlik vurguları öne çıktı.

oruç
İran'da Muharrem ayı nasıl geçiyor?

İran'da Muharrem ayı nasıl geçiyor?

Muharrem Ayı için İran’da da etkinlikler başladı. Evler, sokaklar, camiler ve dini mekânlar siyah bayraklarla donatıldı. Söz konusu alanlarda, Kerbela’da katledilen Hz. Muhammed’in torunu İmam Hüseyin ve beraberindekiler için anma törenleri düzenleniyor.

iran Kerbela
Hindistan Keşmir'de muharrem ayı etkinlikleri yapıldı

Hindistan Keşmir'de muharrem ayı etkinlikleri yapıldı

Hindistan'ın Keşmir bölgesine bağlı Srinagar şehrinde Muharrem ayının 10. günü dolayısıyla bazı Şii grupları etkinlik düzenledi. Hz. Hüseyin ve diğer Kerbela şehitleri muhtelif ritüellerle anıldı. Kalabalık gruplar tekne kullanarak Dal gölünün içinden geçti.

Muharrem Kerbela
Şah-ı Merdan Cemevi’nin dedesi Erbektaş'dan birlik mesajı

Şah-ı Merdan Cemevi’nin dedesi Erbektaş'dan birlik mesajı

Ankara’nın Mamak'ta saldırıya uğrayan Şah-ı Merdan Cemevi’nin Dedesi Kazım Erbektaş, Ulusal Kanal’a konuştu. Erbektaş, saldırının sadece cemevine değil, Alevilerle beraber olanlara da yapıldığını söyledi. Saldırının hedefinde kışkırtma olduğunu işaret eden Cemevi Dedesi Erbektaş, birlik mesajı verdi.

ankara ulusal kanal
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Kerbela'dan dersler çıkarmaya mecburuz

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Kerbela'dan dersler çıkarmaya mecburuz

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, cuma hutbesinde, Kerbela'daki aynı acıların bir daha yaşanmaması için ondan ders çıkarılması gerektiğini belirtti.

diyanet ilk
Ali Erbaş cemevinde kardeşlik mesajı verdi

Ali Erbaş cemevinde kardeşlik mesajı verdi

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, saldırıya uğrayan Şah-ı Merdan Cemevi’ni ziyaret etti. Karşılıklı dayanışma mesajlarının verildiği ziyarette Türk milletinin provokasyonlara geçit vermeyeceği vurgulandı.

ziyaret Diyanet İşleri Başkanı
Afganistan yönetimi DEAŞ'a operasyon düzenledi

Afganistan yönetimi DEAŞ'a operasyon düzenledi

Afganistan'ın başkenti Kabil'de DEAŞ hücresine operasyon düzenlendi. Afganistan yönetimi Sözcüsü çıkan çatışmada 4 teröristin öldürüldüğünü, birinin de yakalandığını açıkladı. Teröristlerin Muharrem ayı anmaları için toplanan Şiilere saldırı hazırlığında olduğu belirtildi. Ayrıca DEAŞ'ın İran'da da eylem hazırlığında olduğu tespit edildi.

iran operasyon
Cemevi saldırılarının ardında kim var?

Cemevi saldırılarının ardında kim var?

Alevi vatandaşlar için kutsal olan Muharrem Ayı'nda bazı cemevlerine saldırılar düzenlendi. Peki bu saldırıların ardında kimler var? Saldırılar Türkiye'nin birlik beraberliğini bozmak için mi yapılıyor? İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Mehmet Yalçın Yılmaz ve Süper Haber Yazarı Ceyhun Bozkurt Ulusal Kanal ekranlarında değerlendirdi.

istanbul türkiye
Soylu'dan cemevi kışkırtmasına karşı birlik vurgusu

Soylu'dan cemevi kışkırtmasına karşı birlik vurgusu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara'da cemevlerine yapılan saldırıya ilişkin yeni açıklama yaptı. Toplumun tüm kesimleri tarafından saldırının kınandığını belirten Soylu, "Planlı provokasyon, milletimizin birlik duvarına çarptı" dedi. Soruşturmanın derinleştirildiğini ifade eden Soylu, yeni gözaltıların yapıldığını bildirdi.

ankara türkiye
  • 1
  • 2