Memurun gözü Haziran enflasyonunda

Asgari ücrete yapılan ara zammın ardından memurların gözü Haziran ayı enflasyon rakamlarına çevrildi. Toplu sözleşmeden kaynaklı yılın ilk yarısında yüzde 7,5 zam alan devlet memurları, Haziran ayı TÜFE oranı kapsamında da enflasyon farkı alacak. Türkiye İstatistik Kurumu enflasyon verilerini 4 Temmuz'da açıklayacak.

Memurların alacağı enflasyon farkının açıklanması için geri sayım başladı.

Asgari ücrete yapılan ara zammın ardından devlet memurları, sözleşmeliler ve memur emeklileri de 4 Temmuz'da açıklanacak Haziran ayı enflasyon rakamlarına odaklandı.
Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK Haziran ayı enflasyon verilerini 4 Temmuz Pazartesi günü saat 10.00'da duyuracak.

TÜİK'in açıkladığı enflasyon verilerine göre, memur maaşlarına baz teşkil eden TÜFE Mayısta yüzde 2,98 yükselmişti. Ocak-Mayıs döneminde ise tüketici fiyatlarında yüzde 35,64 artış yaşandı. Böylece 5 aylık dönemde, maaşlara yapılan yüzde 7,5'lik zam oranı aşılırken enflasyon farkı verilmesi durumu ortaya çıktı.

Toplu sözleşmeden kaynaklı yılın ilk yarısında yüzde 7,5 zam alan devlet memurları, Haziran ayı TÜFE oranı kapsamında da enflasyon farkı alacak. Memurlara toplu sözleşme gereği, yılın ikinci yarısı için Temmuzda yüzde 7 zam verilecek.

SSK ve Bağ-Kur emeklileri de maaşlarını bu yılın ilk 6 aylık enflasyonu oranında zamlı alacak. Ekonomistler, Haziranda TÜFE'nin yüzde 4,44 artmasını bekliyor.

# türkiye # TÜİK # enflasyon # Devlet # Temmuz # ilk # emekliler # tüfe # SSK # memurlar