Reyhanlı saldırganı Memet Gezer'de son gelişme

Reyhanlı saldırısının talimatını verdiği iddia edilen uyuşturucu baronu Memet Gezer, tutuklu bulunduğu ABD'den Türkiye'ye getirildi. Reyhanlı saldırısı 2013 yılında olmuş, 53 kişi yaşamını yitirmişti.

Reyhanlı saldırısının planlayıcısı Yusuf Nazik'in ifadesinde, saldırının talimatını aldığını belirttiği Memet Gezer, Türkiye'ye getirildi. Gezer, uyuşturucu ticaretinden ABD'de tutuklu bulunuyordu.

Gezer'in, ABD'de bulunduğu bilgisini alan İnterpol Europol Daire Başkanlığı, ABD'li yetkililer ile temas kurdu. Yürütülen çalışmalar sonucunda, Gezer'in sınır dışı edilmesine karar verildi.

ABD'li görevliler refakatinde Türkiye'ye getirilen Gezer, Ankara Emniyet Müdürlüğü görevlilerince İstanbul Havalimanı'ndan teslim alındı.

1967 Antakya doğumlu Gezer, "Uyuşturucu ve uyarıcı madde ticareti yapma ve sağlama" suçundan kırmızı bültenle uluslararası, "Silahlı terör örgütüne üye olma" ve "Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma" gibi muhtelif 17 suçtan ise ulusal düzeyde aranıyordu.

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde belediye binası yanı ile PTT binası önünde 2013’te iki ayrı patlama olmuş, 53 kişi yaşamını yitirmişti.

Reyhanlı saldırısının planlayıcısı olduğu gerekçesiyle Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Yusuf Nazik, 53 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

istanbul abd ankara türkiye terör hatay Ulusal karar Ankara Emniyet Müdürlüğü reyhanlı yusuf nazik