Türkiye ile Maldivler arasında iş birliği

Türkiye ile Maldivler arasında 5 ayrı iş birliği anlaşmasına imza atıldı. Anlaşmalar, ticaret, tarım, çevre, diplomasi akademileri ve kültür alanlarını kapsıyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, iki ülke arasında 100 milyon dolara çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Türkiye, uluslararası alanda siyasi ve ekonomik ilişkilerini geliştirmek için peş peşe adımlar atıyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Maldivler ziyaretinde, ticaret, tarım, çevre, kültür ve diplomasi akademileri alanında 5 ayrı iş birliği anlaşmasına imza atıldı.

Bakanı Çavuşoğlu, Maldivler Dışişleri Bakanı Abdulla Shahid ile ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, iki ülke arasındaki ticaret hacmini arttırmak için Karma Ekonomik Komisyon kurulacağını açıkladı. "Ticaret hacmimizin önümüzdeki iki yıl boyunda 100 milyon dolara çıkarılabilmesini hedefliyoruz" ifadelerini kullandı.

Çavuşolu'nun, Maldivler temaslarında terörle mücadele konusu da gündeme geldi. Güvenlik konusunun Türkiye için son derece önemli olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, FETÖ ile mücadelede Türkiye'ye verdiği destekten ötürü Maldivler yönetimine teşekkür etti.

türkiye fetö çevre terör ticaret terörle mücadele Mevlüt Çavuşoğlu iş birliği dışişleri bakanlığı komisyon Kültür Tarım Karma Ekonomik Komisyon diplomasi ekonomik anlaşma maldivler