Vatan Partisi'nden MİR kart açıklaması

Vatan Partisi, 2 özel bankanın Rus ödeme sistemi Mir kart hizmetlerini durdurmasıyla ilgili açıklama yaptı. "Mir kartı askıya almak Rusya'ya değil Türkiye'ye yaptırımdır" ifadelerini kullanan Vatan Partisi Ekonomi Siyasetleri Bürosu Başkanı Hakan Topkurulu, "Türkiye ABD'nin yaptırım tehditlerine pabuç bırakamaz." vurgusu yaptı.

Rus ödeme sistemi Mir katla ilgili yeni alternatifler üzerinde durulurken konuyla ilgili Vatan Partisi'nden açıklama geldi.

"TEK BANKACILIK UYGULAMASI MİR'DİR"

2 özel bankanın sistemi askıya almasını değerlendiren Vatan Partisi Ekonomi Siyasetleri Bürosu Başkanı Hakan Topkurulu, Mir kartını askıya almanın Rusya'ya değil Türkiye'ye yaptırım olduğuna dikkat çekti:

- ABD Hazine Bakanı Yardımcısı Adewale Adeyemo’nun TÜSİAD, MÜSİAD ve TOBB’a gönderdiği “Rusya'ya iş yaparsanız size de yaptırım uygularız” içerikli tehdit mektubunun ardından kamuoyuna yansıyan ilk tedbir iki özel bankamızdan geldi. 2 özel banka Rus kredi kartlarının kullanılabildiği MİR adlı ödemeler sistemini askıya aldıklarını açıkladılar. Atlantik sistemi tarafından Rusya’ya uygulanan yaptırımlar kapsamında, VISA ve Mastercard isimli ABD menşeli kredi kartı ödeme sistemlerinin Rus bankalarının kredi kartlarına verdiği hizmet durdurulunca, Rus turistlere hizmet vermek için MİR kullanmak önemli bir bankacılık uygulaması haline geldi. Türkiye’yi ziyaret edip para harcamak isteyen Rus turistlerin ellerindeki kredi kartlarının geçebileceği tek bankacılık uygulaması MİR'dir.

"HEDEF ALINAN TÜRK EKONOMİSİDİR"Topkurulu, Rus turistlerin kullandığı Mir sisteminin ABD tehditleriyle askıya alınmasının “Türkiye’ye Rus turist gelmesin” anlamını taşıdığını kaydetti.

- Bu ancak Türk turizmini hedef alan bir düşman faaliyeti olabilir.Çok büyük cari açıkla karşı karşıya olan Türkiye’nin Rus turist kabul edememesi, ancak kendi kendimize yaptırım uygulamaktır. Rusların en çok ziyarette bulunduğu ülkenin Türkiye, Türkiye'ye en çok ziyarette bulunan ülkenin de Rusya olduğu düşünüldüğünde sabotajın boyutu ortaya çıkmaktadır. Hedef alınan yalnızca Türk turizmi değil, doğrudan doğruya Türk ekonomisidir.

"RUSYA'YA DEĞİL TÜRKİYE'YE YAPTIRIMDIR"


Vatan Partisi Ekonomi Siyasetleri Bürosu Başkanı Hakan Topkurulu, hükümetin bankacılık sistemibi ABD karşısında yalnız bırakmaması tersine onları koruması gerektiğini vurguladı.

- Türkiye, bırakın 2 bankadan MİR sisteminin kaldırılmasını, var olan bütün bankaların bu sistemle entegrasyonunu teşvik etmelidir. Hükümet, bankacılık sistemimizi ABD karşısında yalnız bırakmamalı tersine onları korumalı ve cesaret vermelidir. Türk turizmcisinin, bu sektörde çalışan emekçilerimizin, turizm bölgelerinde iş yapan esnafımızın beklentisi budur. Türkiye ABD'nin yaptırım tehditlerine pabuç bırakamaz. Rusya’ya uygulanacak yaptırım, Türkiye’ye uygulanacak yaptırımdır.
# abd # türkiye # rusya # açıklama # Bir # ilk # Atlantik # karşı karşıya # mir kart # mir kart rusya # mir kart kabul eden bankalar # mir kart açıklaması # mir kart nedir # mir kart türkiye