Kıbrıs Barış Harekatı'nın yıl dönümünde kimler ne mesaj yayınladı?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı töreninde konuştu. KKTC’nin tanınmasına yönelik önemli mesajlar verdi. Vatan Partisi Lideri Doğu Perinçek de Kıbrıs Barış Harekâtının 48. yıl dönümü mesajında “KKTC'nin tanınması için NATO'dan çıkalım!” dedi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde Kıbrıs Barış Harekatı'nın 48. yılı etkinlikleri yapıldı.

Resmi tören Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın Atatürk Anıtı'na çelenk sunması ile başladı.

- 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kendi yurdunda sonsuza dek var ve hür olma mücadelesini kazanan Kıbrıs Türkü'nün, ana vatan Türkiye ile omuz omuza, her türlü zorluğa göğüs gerebileceğinin en asil ispatı..değerler üzerine, büyük mücadele ve zorlukla inşa ettikleri KKTC'nin Türk milleti için gurur kaynağı

Tatar tören konuşmasında KKTC'nin tanınma mücadelesi ile ilgili mesajlar verdi:

- KKTC, en az Kıbrıs Rum devleti kadar egemen ve meşrudur. Egemen eşitliğe ve eşit uluslararası statüye dayalı çözüm şekli, Adamıza ve bölgemize iş birliği, refah ve istikrarı getirecektir.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay da 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı'nda konuştu.

- Kıbrıs Türkü kardeşlerimizin hak ve hukukunu da kendimizden ayrı tutmuyoruz. Akdeniz’de, Ege’de olmayacak hayallerle mehtaba çıkanlar bu gerçekleri iyi bilsin


Kıbrıs Barış Harekâtının 48. yıl dönümünde Vatan Partisi Liderinden önemli bir mesaj geldi. Perinçek mesajında, "KKTC'nin tanınmasının Kıbrıs Davası için temel görev olduğunu belirtti:

- Bugün Kıbrıs Barış Harekâtının 48. yıl dönümü. Kutlu olsun! Başta Kıbrıs davasının lideri ve KKTC'nin kurucusu Sayın Rauf Denktaş olmak üzere, Kıbrıs Türkü'nün özgürlük, kurtuluş ve devletleşme mücadelesi uğruna can veren şehitlerimizi saygıyla anıyor, gazilerimize sağlıklı ve uzun ömürler diliyoruz.
Bugün Kıbrıs davası için temel görev, KKTC'nin bir devlet olarak tanınmasını sağlamaktır. Avrasya merkezli doğru dış siyasetlerle KKTC'nin Rusya, Çin, İran, Suriye, Türk devletleri, Afrika ve Latin Amerika ülkeleri tarafından tanınması mümkündür.

KKTC'nin tanınması için altın fırsatların oluştuğunu vurgulayan Perinçek, Vatan Partisi'nin bu konudaki çalışmalarını da paylaştı:

-  Özellikle Rusya'nın Ukrayna Harekâtı sonrası oluşan yeni durum, KKTC'nin Rusya başta olmak üzere çok sayıda ülke tarafından tanınması için altın bir fırsat yaratmıştır. Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Türkiye ve KKTC'ye olduğu gibi, Rusya'ya karşı da düşmanca tavır almışlardır. Bu koşullarda Türkiye'nin Kırım, Abhazya, Donetsk ve Lugansk konusunda atacağı adımlar hızla karşılık bulacak ve KKTC'nin Rusya tarafından tanınması sağlanacaktır.

- Vatan Partisi'nin girişimleri sonucu Abhazya, KKTC'yi tanıma kararı almıştır. Bu aslında Rusya'nın da KKTC'yi tanımaya hazır olduğunu göstermektedir. Yine Vatan Partisi, Çin'den Mali'ye, Meksika'dan İran'a dünyanın dört bir tarafında KKTC'nin tanınması için çalışma yürütmekte ve sonuç almaktadır.

- Fırsatların değerlendirilmediğine vurgu yapan Vatan PArtisi Lideri, KKTC'nin tanınması için NATO'dan çıkılması gerektiğini kaydetti.
Gelinen süreçte, sadece "iki devletli çözüm" demek bir sonuç getirmiyor. Bunun sözde kalmaması için Türkiye ve KKTC'nin girişimlerde bulunması gerekiyor. Maalesef böyle bir çaba görülmüyor. Fırsatlar değerlendirilmiyor.

- Türkiye'nin NATO üyeliği, KKTC'nin NATO dışı dünya tarafından tanınmasını da engellemektedir. NATO üyesi, dış siyaseti zikzaklı bir Türkiye güven vermemektedir. Buradan soruyoruz. ABD başta olmak üzere NATO ülkeleri mi KKTC'yi tanır, yoksa Rusya, İran, Irak, Suriye, Azerbaycan, Pakistan, Çin, Venezuela gibi NATO tehdidine direnen ülkeler mi?
Vatan Partisi'nin merkezinde yer alacağı Üreticilerin Millî Hükümeti Türkiye'nin NATO üyeliğine son verecek, KKTC hükümeti ile birlikte KKTC'nin bir devlet olarak tanınmasını sağlayacaktır.

KKTC Cumhurbaşkanı Danışmanı Hüseyin Macit Yusuf da KKTC’nin tanınması için Vatan Partisi’nin politikalarını işaret etti.

abd rusya iran Azerbaycan suriye çin vatan partisi kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti pakistan nato Venezuela Temmuz son Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay atatürk anıtı 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar KKTC Cumhurbaşkanı Danışmanı Hüseyin Macit Yusuf